Japonya’da Kurumsal Firmalar İflasın Zirvesine Çıktı

Tokyo Shoko Kredi Araştırma Kuruluşu, aylık bazda iflas eden kurumsal firmaların durumunu analiz etti.

Yapılan araştırmaya göre, Japonya genelinde mayıs ayında iflas eden kurumsal firma sayısı, önceki yıla kıyasla %42,9 artarak 1009’a yükseldi. Bu, son 11 yılın en yüksek aylık iflas rakamı oldu.

EN FAZLA İFLAS HİZMET SEKTÖRÜNDE

İncelemede, 10 sektör arasında en fazla iflasın (%327) hizmet sektöründe yaşandığı belirlendi. İnşaat sektörü ise 193 firmayla ikinci sırada yer aldı.

Araştırmada, Japon Yeni’nin döviz karşısında değer kaybetmesinin ham madde ve enerji maliyetlerini artırdığı ve bu durumun firmalar için karşılanamayan maliyetlere neden olduğuna dikkat çekildi.

İFLAS EDEN FİRMALARIN BORÇLARI 637 BİN DOLARIN ALTINDA

İflas eden firmaların yaklaşık dörtte üçünün borcunun 100 milyon Japon Yeni’sinin (yaklaşık 637 bin dolar) altında olduğu belirtildi.

Araştırmada, iflas nedenlerinin “Japon Yeni’nin değer kaybı, enflasyon ve COVID-19 ile ilgili desteklerin sona ermesiyle işgücü daralması yaşanması” olarak öne çıktığı ifade edildi.

İflasların artmasının beklendiği vurgulanan araştırmada, bazı firmaların işlerindeki toparlanmanın gecikmesi nedeniyle finansman zorlukları yaşayabileceği ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir