İsrail’de on binlerce insan hükûmete karşı yürüdü, Gazze’deki rehineler için anlaşmaya varılmasını istedi

T24 Dış Haberler

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun muhalifleri, hükümete karşı bir yürüyüş düzenledi ve Gazze’ye kaçırılan rehinelerin serbest bırakılması için bir anlaşmaya varılmasını talep etti. 

Tel Aviv ve diğer İsrail şehirlerinde protestolar, İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) rehine Elad Katzir’in cesedine ulaşmasının ardından düzenlendi. 

Muhalif grupların 100 bin kişinin katıldığını söylediği eylemlerde, “Seçimler, şimdi” ve “Özür dileriz Elad” diye sloganlar atıldı.

Polis, Tel Aviv’deki kalabalığı zorla dağıttı. 

Hükümet karşıtı protestolara Gazze’deki rehinelerin aileleri de katıldı. Protestocular, hükümetin Hamas ve müttefiklerinin elindeki 130 kadar rehinenin serbest bırakılmasını hala sağlayamaması konusundaki rahatsızlıklarını dile getirdi. 

Cumartesi günü erken saatlerde IDF, 7 Ekim’de İsrail’e yapılan saldırıda kaçırılan insanlardan olan Elad Katzir’in cesedini buldu. Katzir’in ocak ayında çekilmiş bir esir videosunda canlı olduğu görülmüştü. 

Protestocu Noam Peri, BBC’ye yaptığı değerlendirmede, “Elad Katzir 3 ay boyunca esir olarak hayatta kalmayı başardı. Bugün bizimle olmalıydı. Bugün bizimle olabilirdi” diye konuştu. 

Katzir’in kardeşi Carmit Palty Katzir da Elad’ın ölümüyle ilgili olarak İsrail hükümetini suçladı. Kardeşinin taraflar anlaşsa şu anda evde olacağını belirten Carmit Palty Katzir, “Bizim liderlerimiz korkaklar ve siyasi saiklerle kararlar alıyorlar, bu sebeple henüz anlaşmaya varılamadı” dedi. 

Organizatörler, protestocuların yaklaşık 50 bölgede toplandığını ifade etti. İsrail’de bir süredir cumartesi günleri Netanyahu ve hükümetine karşı eylemler düzenleniyor, ancak bu haftakindeki kalabalık dikkati çekti. 

Öte yandan Tel Aviv’de bir otomobil, protestocuların arasında daldı. Olayın bir kaza mı yoksa bilinçli mi olduğu henüz bilinmiyor.

Savaşı tetikleyen saldırıların tam altıncı ay dönümü olan pazar günü müzakerecilerin Mısır’ın başkenti Kahire’de buluşarak ateşkes üzerine konuşması bekleniyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir