Hamas: İsrail, ateşkes anlaşmasına varma konusunda ciddi değil

Hamas Hareketi Siyasi Büro Üyesi İzzet er-Rişk, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun “müzakerelerden kaçınmak için bahaneler yaratmaya” çalıştığını belirterek, Gazze Şeridi’nde ateşkes sağlanması konusundan ciddi olmadığını kaydetti. Rişk’in konuya ilişkin açıklaması, Hamas’ın Telegram platformundaki hesabında yayımlandı.

AA’nın aktardığına göre Hamas yetkilisi, “İsrail anlaşmaya varma konusunda ciddi değil. Müzakereleri, Refah kentini ve sınır kapısını (Refah Sınır Kapısı) işgal etmek için bir kılıf olarak kullanıyor” ifadesini kullandı. Netanyahu’yu “müzakerelerden kaçınmak için bahaneler yaratmaya” çalışmakla suçlayan Rişk, Netanyahu’nun da Hamas ile arabulucuları suçladığını aktardı.

Rişk, Hamas’ın arabuluculara tekliflerini kabul etme noktasında ortaya koyduğu tutuma bağlı olduğunu bildirdi.

MISIR BASINI: SOMUT İLERLEME KAYDEDİLDİ

Mısır basını da, Kahire’de yürütülen görüşmelerde tartışmalı noktalarda somut ilerleme kaydedildiği bildirildi. Konuya ilişkin haber Mısır’ın Al-Qahera News televizyon kanalında yer aldı. Adı açıklanmayan üst düzey Mısırlı bir kaynağa dayandırılan haberde, arabulucu ülkelerle ve Hamas arasında arabulucuların yürütülen ateşkes müzakerelerindeki tartışmalı noktalarda “somut ilerleme” kaydedildiği belirtildi. Devam eden müzakerelere Katar, ABD ve Hamas heyetlerinin katıldığı ifade edilen haberde, İsrail heyetinin ise müzakerelerde olduğuna dair bilgi verilmedi.

Mısırlı kaynağın “Bazı tartışmalı noktalar üzerinde dikkate değer bir fikir birliğinin olduğu bir ortamın” varlığına işaret ettiği aktarıldı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bugün, Tel Aviv ile Hamas arasında esir takası müzakerelerinde rol alan ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns ile bir araya gelmişti.

‘İSRAİL SALDIRILARI GÜNEYDE AÇLIK DALGASINA YOL AÇACAK’

Gazze’deki hükümet ise, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyinde “açlık dalgasına” yol açacak bir politika izlediğini açıkladı. Gazze’deki hükümetin Medya Ofis Müdürü İsmail es-Sevabite konuya ilişkin AA muhabirine açıklama yaptı.

Sevabite, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyinde açlık dalgasına neden olacak politikalar uyguladığını, bunun bir benzerini geçen aylarda kuzeyde de gerçekleştirdiğini belirtti.

Filistinli yetkili, sözlerine şöyle devam etti: “Gazze’ye yardım girişinin durdurulması, İsrail’in kuzeyde olduğu gibi Gazze’nin güneyinde de arzuladığı yeni bir açlık dalgasının habercisidir. İsrail’in Refah Sınır Kapısı’nı işgal etmesi nedeniyle yaralıların tedavi için Gazze dışına çıkmalarının engellenmesi de Filistinlilerin hayatlarını ciddi şekilde riske atacak.”

HAMAS, YEŞİL IŞIK YAKMIŞTI

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, Katar ve Mısır’a, Gazze Şeridi’nde ateşkes anlaşmasına ilişkin tekliflerini onayladığını bildirmişti. Hamas’ın Katar ve Mısır tarafından iletilen “ateşkes önerilerine” onay verdiğini duyurmasının ardından İsrail Savaş Kabinesi, Refah’ta saldırılara devam kararı almıştı.

İsrail ordusu, 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah’ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istemiş, önceki gün de Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır ile olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurmuştu.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944’ü çocuk, 9 bin 849’u kadın olmak üzere 34 bin 844 Filistinli öldürüldü, 78 bin 404 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir