Berat Albayrak 800 tona çıkardı… Son durumu ortaya çıktı… Odatv hesapladı

The Spectator Index verilerine göre Türkiye’nin 540 ton altın rezervi bulunduğu açıklandı. Üç hafta önce Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası ve Dünya Altın Konseyi, St. Louis Federal Rezerv Bankası’nın verilerine göre,Türkiye, 2023 itibarıyla en çok altın rezervi bulunan 11. ülke olmuştu. O zaman Türkiye’nin 449 ton altını olduğu açıklanmıştı.

İLGİLİ HABER: https://www.odatv.com/ekonomi/dunya-siralamasi-aciklandi-turkiyenin-ne-kadar-altin-rezervi-var-120036444

Ancak Berat Albayrak’ın bakanlık yaptığı dönemde Türkiye’nin yurt dışındaki 350 ton altını ülkeye geri getirilerek altın rezervinin 800 tona çıktığı duyurulmuştu. İktidara yakın medya bu haberi ülke ekonomisini garanti altına alındığını söyleyerek duyurmuştu.. Türkiye Berat Albayrak’ın bakanlığı döneminde geçmişte ABD, İngiltere ve İsviçre’de tutulan 350 ton altını Türkiye’ye getirerel altın rezervini 120 tondan 800 tona çıkarmıştı.

ALTIN NEDEN ÖNEMLİ
Altının bu denli talep görmesinin en önemli nedenlerinden biri, ekonomik belirsizliklerin artması ve dünya genelinde yaşanan krizlerdir. Altın, geleneksel bir yatırım aracı olmasının yanı sıra değerli metaller arasında en güvenilir olanı olarak kabul edilir. Bu nedenle yatırımcılar, ekonomik belirsizliklerin arttığı dönemlerde altına yönelirler.
Altın, aynı zamanda enflasyon karşısında da doğal bir koruma sağlıyor. Enflasyonun arttığı dönemlerde paranın değeri erirken, altının değeri genellikle artmaya devam ediyor. Bu nedenle yatırımcılar enflasyon riskinin olduğu dönemlerde altına yatırım yapmayı tercih ederken ülkeler de altın rezervlerini artırmanın yollarını arıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir